Meduňka lékařská (Melissa)

Melissa vyrůstá z rosprostřeného a rozvětveného kořene. Má množství lodyžek zvýši lokte i vyšších, list podobá se listu červeného jablečníku. Květ kolem lodyhy jest medové barvy, bledě-žluté. Tato bylina jest příjemná včelám, které vytahují z jejího květu medovou šťávu. Celá bylina voní libě citronem. Sází se v zahradách a kvete v červenci.

Přirozenost, moc a účinek: Melissa je přirozenosti horké na druhém a suché na prvním stupni. Má moc otvírající a vyvádějící, posiluje srdce a mozek. Zvláštní má také moc obveselovati mysl, utvrzovati studený a vlhký žaludek, pomáhati v zažívání. Rovněž tak odnímá a zapuzuje starosti, zármutek, lekání a noční strašení z hrubokrevnosti a odtud pocházející nespavosti a divná fantasmata z melancholie a z připálené flegmy, obveseluje srdce, upevňuje živostní sílu svou vůní, trpkostí, pronikavostí.

Zevní použití: Teplý odvar z melissy ve vodě, držený v teplých ústech, krotí bolest zubů. Rozetřené čerstvé listy melissové a přiložené na víčka očí ulehčují bolesti očí. Šťáva z listí vkapáváná do očí zlepšuje zrak. Natřeš-li úly čili včelníky melissovou bylinou, tu neodletí z nich včely, ani jich neopustí. Koho štípne včela, nechť si přiloží tuto bylinu a odejme bolest.

Vnitřní použití: Medunka má znamenitou dobrou moc, kterou posiluje a občerstvuje srdce, zvláště když bývá trápeno času nočního, když se bouří a nedá spáti. Odvrací melancholický zármutek. Melissa na drobno rozsekaná má tuto uvedenou dobrou moc, teplý odvar musíme pít po několik dnů. Pití odvaru Melissy v bílém víně po několik dnů napořád má též uvedenou moc. 

(NEBOJTE, NEZBLÁZNILI JSME SE - tento text je doslovně převzat z Mathioliho herbáře ze 16. století - kap. LXXXIII. Melissa čili Medunka - výtah.)