Máme včely

15.06.2019

Přesně před rokem jsem si splnil svůj velký sen. Přivezl jsem domu v naší malé Škodovce tři oddělky - včelstva. Tak začínáme :-)

Včelstva jsem sehnal po dlouhém hledání v Lomu u Litvínova. Přijeli jsme na rekultivace, kde byla připravena v březovém háji spousta včelích oddělků. Vybrali jsme tři oddělky, našli a označili královny, naložili oddělky do beden a do auta. Ochutnali jsme s panem mistrem všelařem vynikající voňavý akátový med. A já s adrenalinem jako prase a s 10.000 včelami v zádech ve třech kartonových bednách vyrazil na 100 km dlouhou cestu do Tepličky. Byl to hukot. Doslova. Bzučelo celé auto. Některé včelky se dostaly ven a jely se mnou celou cestu na čelním skle v autě. Adrenalin neklesal :-) ba naopak. Ale ten nádherný pocit.

Doma bylo již vše připraveno. Nový včelín jak ze žurnálu, samozřejmě v námořnických barvách. Včelín jsme vybudovali v rohu naší zahrady místo bazénu. To místo se ukázalo jako ideálně zvolené. Nástavkové úly jsou z borovice vejmutovky. Pečlivě jsme vše připravili, natřeli zářivými barvami a manžel vyzdobil úly nádhernými folklórními ornamenty a obrazy ze sušeného kvítí. Toto se následně neukázalo jako ideálně zvolené :-) ale úly jsou krásné, nejkrásnějsí.

Po příjezdu jsem se zotavil a posilnil sklenkou a kuřivy. Připravoval jsem se na přemístění včel z auta na jejich nové místo do včelína. Adrenalin stále neklesal. Navíc se zlehka dostavovala euforie z toho, že jsem přežil cestu ač včely byly celou dobu na předním skle. Napočítali jsme jich tam asi 80. V tomto stavu, bez zábran plný adrenalinu, jsem včely zlehka vzal a přemístil v boxech na místa budoucích úlů. Jako kdybych to dělal každý den. Udělal jsem malé očko na každé krabici, aby mohly včely začít létat. Když jsem otevíral očka, ani jsem nedýchal. Bylo to pro mě velké neznámé, tajemné a krásné. Moje první setkání s mými včelami. Byl jsem neskutečně šťastný.

Počkal jsem do druhého dne, než se trošku adaptují na novém stanovišti. Nedočkavý hned brzy po ránu jsem začal přesouvat včelstva do připravených úlů - nových domovů. Do každého nástavku jsem dal připravené rámečky s včelím voskem (mezistěnami) a začal doplňovat krásně včelami obsazené rámky z dovezených oddělků. Jeden oddělek do jednoho úlu. Všechny nové královny se mi při příchodu do nového úlu ukázaly a dostaly svá jména. Včelky byly velmi klidné a mírné. Adrenalin byl na maximu. Eurofie nepopsatelná. Extáze.

Úly jsem osadil, vše uklidil a následující dny jen koukal a koukal a koukal na tu krásu. Jak včelky létají, nosí pyl a nektar, jak jsou přesné. Prosté sofistikované, nádherné. Jsem šťastný!

P.S. Ani jedno žihadlo. Holky se zabydlely a vypadají spokojeně. Jako jsem já :-)